Młodzi rodzice z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy ich pociecha pojawi się na świecie. Wiele się wtedy zmienia – tryb dnia, organizacja całego życia, przybywa też obowiązków. Należ pamiętać między innymi o badaniach profilaktycznych, które powinno się wykonać w trosce o zdrowie dziecka. Jednym z takich badań, które lekarz zleca w pierwszych miesiącach życia dziecka, jest sprawdzenie stawów biodrowych.
Kiedy należy zrobić USG stawów biodrowych?
Według zasady, badanie bioderek powinno się przeprowadzić w okolicach piątego tygodnia życia dziecka. Nie należy z nim zwlekać, ponieważ im wcześniej zostanie wykonane, tym szybciej będzie można zareagować w przypadku zauważonych ewentualnych zmian. Jeśli już na tym etapie wszystko będzie w normie, może się okazać, że wystarczy tylko ta jedna wizyta. Zdarza się jednak, że konieczne jest powtórzenie badania w okolicy dwunastego tygodnia życia dziecka. Jeśli zostaną zauważone przez diagnostę nieprawidłowości, które mogą wskazywać na dysplazję bioder u niemowlęcia, konieczne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia.
Zgodnie z powyższym, jeśli będzie konieczność założenia szelek Pavlika bądź szyny Koszli, kolejna wizyta w gabinecie USG pozwoli na sprawdzenie, jakie efekty przynosi wskazane leczenie. Do działań wspomagających można zaliczyć także częste układanie dziecka na brzuszku bądź chustowanie – wtedy nogi dziecka są ułożone w odpowiednim odwiedzeniu. Jak w przypadku każdego leczenia, należy pamiętać także o wizytach kontrolnych. Może się okazać, że kolejna będzie konieczna w okolicach ukończenia pierwszego roku życia dziecka, kiedy będzie już stabilnie chodzić. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się jednak, że leczenie nie jest wymagane. A jeśli zostaje wdrożone, pozwala na całkowite wyleczenie nieprawidłowości już po kilku tygodniach.
Jak przebiega badanie bioderek dziecka?
Badanie USG bioderek dziecka jest szybkie, nieinwazyjne i bezpieczne. Dziecko należy rozebrać do połowy – tak, by móc swobodnie zbadać stawy biodrowe niemowlęcia. Należy ułożyć je na boku, na kozetce i ugiąć nogi pod kątem około trzydziestu stopni, zarówno w stawie biodrowym, jak i kolanowym. Konieczna będzie asekuracja opiekuna, który pomoże utrzymać dziecko w stabilnej pozycji na czas badania, a jednocześnie da maluchowi poczucie bezpieczeństwa.
Na biodra i ich okolice nakładany jest specjalny żel, następnie przykładana jest sonda aparatu USG, dzięki której możliwe jest uzyskanie obrazu tego, jak wyglądają panewki stawowe dziecka. Prowadzący badanie przesuwa sondę w trakcie badania, by móc zobaczyć pełen obraz bioder, pod różnym kątem. Widzi obraz od razu na monitorze, więc może ekspresowo wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Dobry ortopeda oceni czy będzie już na tym etapie potrzebne leczenie stawów biodrowych, czy wystarczy na przykład częstsze pilnowanie układania dziecka na brzuchu, czy może wszystko mieści się w normie i nie ma potrzeby wdrażania żadnych dodatkowych działań. Ważna jest tu pomoc opiekuna, ponieważ niemowlę może w tej sytuacji odczuwać niepokój czy rozdrażnienie. Nie ma jednak konieczności wcześniejszego specjalnego przygotowywania dziecka do planowanego badania USG. Można jedynie zadbać o to, by odpowiednio wcześniej dziecko nakarmić, by nie zgłodniało od razu w trakcie przeprowadzanego badania, czy też zmienić pieluchę na świeżą. Wiadomo jednak, że przy dzieciach, zwłaszcza takich, które mają zaledwie kilka tygodni, nie wszystko da się zaplanować. Ważne więc, żeby w trakcie badania bioderek dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie, by współpracować z osobą, która przeprowadza badanie. Po jego zakończeniu wyniki zostają dokładnie omówione z opiekunami dziecka. To też okazja do tego, by zadać pytania o kwestie, które mogą w jakiś sposób niepokoić rodziców.
Dobry ortopeda Warszawa nie tylko rozwieje niektóre wątpliwości, ale też w razie konieczności pokieruje, gdzie należy udać się z dzieckiem w celu dalszej diagnostyki. Warto pamiętać, że wcześnie wdrożone leczenie stawów biodrowych u dzieci pozwala nie tylko na szybkie wyleczenie niemowlęcia, ale także wyeliminowanie tego typu problemów w przyszłości.
Źródło: Gabinet USG – usg pediatryczne