Rosnące ceny energii elektrycznej stają się problemem zarówno dla osób prywatnych, jak i firm usługowych czy przedsiębiorstw produkcyjnych. Skutecznym sposobem na długofalowe obniżenie rachunków jest korzystanie z prądu produkowanego przez elektrownie słoneczne.
Fotowoltaika dla domów, usług i przemysłu
Różnorodność wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych, pozwala na ich dobór odpowiednio do potrzeb klienta. Produkowany przez elektrownie słoneczne prąd sprawdza się w zastosowaniach domowych, przemysłowych, a także w usługach. Z powodzeniem mogą z niego korzystać:
- domy jednorodzinne,
- gospodarstwa rolne
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- przedsiębiorstwa produkcyjne,
- zakłady usługowe,
- przetwórstwo rolno-spożywcze.
Energia elektryczna pochodząca z paneli fotowoltaicznych może zasilać nie tylko oświetlenie czy urządzenia rtv i agd. Jest skutecznym rozwiązaniem dla zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych. W obiektach mieszkalnych może być wykorzystana do obsługi wszystkich elementów inteligentnego domu, w tym żaluzji zewnętrznych, bram wjazdowych, oświetlenia zewnętrznego, pomp ciepła także basenowych, klimatyzacji, wentylacji, rekuperacji. Może z powodzeniem być wykorzystana do ładowania samochodów elektrycznych. W gospodarstwach rolnych może dodatkowo być wykorzystana do obsługi produkcji rolnej. W tych przypadkach instalację fotowoltaiczną montuje się na dachach zarówno skośnych bądź płaskich na budynkach gospodarczych oraz jeśli pozwala na to powierzchnia, instalację PV można montować na gruncie.
W przypadku zakładów przemysłowych i usługowych zaleca się budowę małych instalacji (o mocy do 500 kWp) i średnich (o mocy do 1 MWp), w zależności od potrzeb energetycznych. Ważnym elementem każdej instalacji jest jej indywidualne dopasowanie do potrzeb klienta – pozwala to na zoptymalizowanie kosztów względem uzyskiwanych zysków z ekologicznego prądu. Te stosunkowo duże instalacje zazwyczaj ulokowane są na budynkach produkcyjnych o dachach płaskich lub na gruncie na terenach przynależących do zakładu. Warto dodać, że fotowoltaika sprawdza się szczególnie w obiektach, gdzie zielony prąd wykorzystywany jest na bieżąco – np. w chłodniach, zakładach pracujących na 1 czy 2 zmiany.
Kolejną grupę podmiotów, które mogą korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych, są wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Instalacja fotowoltaiczna w tym wypadku może służyć do zasilania wszystkich urządzeń zlokalizowanych w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych. Pozyskany w ten sposób prąd wykorzystywany jest do obsługi oświetlenia, także zewnętrznego, wind, pomp ciepła, wentylacji, klimatyzacji, czy urządzeń do uzdatniania wody czy w celach podgrzewania. W przypadku wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych panele PV montuje się zazwyczaj na dachach płaskich, ale istnieje też możliwość umieszczenia ich na dachach skośnych.
Korzyści z zastosowania paneli PV
Instalacja fotowoltaiczna to wydatek, który się opłaca. Pozwala od dnia podłączenia systemu uzyskiwać duże oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Wysokość oszczędności związana jest z dostosowaniem instalacji do potrzeb obiektu – dlatego warto korzystać z usług firm zajmujących się fotowoltaiką, które w indywidualny sposób podejdą do potrzeb każdego klienta. Statystyczny okres zwrotu inwestycji – tj. kwota powstałych oszczędności względem kosztów inwestycji – zwraca się po nawet po kilku latach. Po tym czasie uzyskuje się możliwość korzystania z bezpłatnego prądu w okresie długoterminowym – wiarygodne firmy dają długie okresy gwarancji na montaż systemu – do 5 lat, na wady ukryte ogniw fotowoltaicznych – nawet 20 lat i degresję paneli PV (utrzymanie sprawności na poziomie do 80% wartości początkowej) na okres nawet 25 lat.
Jakie korzyści uzyskują użytkownicy systemów fotowoltaicznych? Należy tutaj wymienić przede wszystkim:
- niezależność od cen energii elektrycznej podyktowanej przez zakłady energetyczne,
- minimalne rachunki za prąd,
- wysokie oszczędności w opłatach bieżących,
- podniesienie konkurencyjności produktów,
- precyzyjną kalkulację kosztów produkcji i usług,
- zwiększoną pulę środków na inne wydatki,
- podniesienie wartości nieruchomości,
- wkład w ograniczenie degradacji środowiska naturalnego,
- wizerunek firmy/osoby nowoczesnej, inwestującej w nowe technologie,
- możliwość skorzystania z ulg podatkowych, dotacji państwowych i samorządowych, tanich kredytów na inwestycje ekologiczne, korzystny leasing.
Źródło: Inverter – odnawialne źródła energii