Pleśń w domu jest problemem, który nie tylko może zniszczyć wygląd wnętrz, ale także wpłynąć negatywnie na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza jeśli w domu są osoby cierpiące na alergie, astmę czy inne schorzenia układu oddechowego. W artykule wyjaśnimy, dlaczego w domu pojawia się oraz skąd wiadomo, że mamy do czynienia z pleśnią.
Przyczyny pojawienia się pleśni w domu
Pleśń w domu pojawia się przede wszystkim z powodu nadmiernej wilgoci i panujących w nim, korzystnych warunków do jej wzrostu. Najczęstszymi i jednocześnie najkorzystniejszymi warunkami do rozwoju pleśni są występujące zalania i przecieki. Warto mieć świadomość, że przeciekające dachy, rury, okna lub fundamenty mogą prowadzić do gromadzenia się wody, co tworzy idealne warunki do rozwoju pleśni. Wkład w rozwój pleśni ma również słaba, nieefektywna wentylacja. Niewystarczająca wentylacja w pomieszczeniach, takich jak łazienki, kuchnie, piwnice czy pralnie, może powodować gromadzenie się wilgoci, co sprzyja rozwojowi pleśni. Także wilgotność względna powyżej 60% sprzyja rozwojowi pleśni. Taki stan może być spowodowany brakiem odpowiedniej wentylacji, problemami z klimatyzacją, suszeniem prania wewnątrz pomieszczeń lub wilgocią na zewnątrz. Także kondensacja pary wodnej na zimnych powierzchniach, takich jak okna, ściany, rury, może prowadzić do powstania wilgotnych obszarów, gdzie pleśń może się rozwijać.
Ponadto zalania wynikające z powodzi, awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub innych nieszczelności mogą wprowadzić duże ilości wody do wnętrza domu, co sprzyja wzrostowi pleśni, jeśli nie zostanie to odpowiednio osuszone. Także słaba izolacja termiczna może prowadzić do dużych różnic temperatur, co z kolei może powodować kondensację wilgoci na zimnych powierzchniach, sprzyjając powstawaniu pleśni.
Jak rozpoznać, że to jest pleśń?
Wbrew pozorom, identyfikacja pleśni w domu może być dość łatwa, zwłaszcza jeśli zwróci się uwagę na kilka charakterystycznych cech. Warto wiedzieć, że pleśń może mieć różne kolory, w tym czarny, zielony, brązowy, biały, żółty lub pomarańczowy. Czarna pleśń (Stachybotrys chartarum) jest szczególnie znana z tego, że jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Ponadto pleśń może przybierać postać plam, smug lub kropek. Może też mieć puszystą, śliską lub ziarnistą teksturę. Pleśń często rozprzestrzenia się na wilgotnych powierzchniach, takich jak ściany, sufity, drewno, tapety, dywany i inne materiały organiczne. Ponadto wydziela charakterystyczny, stęchły zapach. Jest to szczególnie wyczuwalne w zamkniętych, słabo wentylowanych pomieszczeniach, takich jak piwnice, łazienki czy szafy. Pleśń najczęściej pojawia się w miejscach o wysokiej wilgotności, takich jak łazienki, kuchnie, piwnice, pralnie, miejsca po zalaniu oraz wokół okien i rur, gdzie może dochodzić do kondensacji.
Obecność pleśni może być wskazywana przez reakcje zdrowotne mieszkańców, takie jak kichanie, kaszel, podrażnienia oczu, wysypki skórne, bóle głowy, zmęczenie oraz objawy astmy i alergii. Wreszcie może ona powodować degradację materiałów budowlanych, takich jak łuszczenie się farby, odpadanie tapet, zniszczenie drewna i gipsu. Należy też wiedzieć, że występuje:
- czarna pleśń – wygląda jak czarne plamy lub smugi, pojawia się na ścianach, suficie lub wokół okien,
- biała pleśń – może mieć wygląd przypominający popularną watę cukrową lub może występować w postaci białego nalotu, często spotykana na drewnie lub w wilgotnych piwnicach,
- zielona pleśń – wygląda jak zielone kropki lub smugi, często pojawia się na jedzeniu, ale także na ścianach lub w łazienkach.
Jeśli istnieje zaledwie podejrzenie obecności pleśni, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć działania w celu jej usunięcia. Warto zainwestować czas i środki w rozwiązanie problemów z wilgocią, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się i potencjalnym problemom zdrowotnym. Należy przy tym pamiętać, że chcąc zapobiec rozwojowi pleśni, ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w domu (najlepiej poniżej 60%), zapewnienie dobrej wentylacji, regularne sprawdzanie i naprawianie przecieków oraz odpowiednie osuszanie zalanych obszarów. Używanie pochłaniaczy wilgoci, wentylatorów wyciągowych i regularne wietrzenie pomieszczeń może pomóc w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności i zapobieganiu rozwojowi pleśni.
źródło: OPTIMAL osuszanie mieszkań i domów