Dla wielu osób sama wizja załatwiania formalności i spraw urzędowych jest dość męcząca. Zdarzają się jednak takie sytuacje, kiedy uciec się od tego nie da, a i może się nam wydawać, że będzie to jeszcze trudniejsze niż zazwyczaj. To wszelkie formalności, które należy dopełnić w związku z pożegnaniem bliskiej osoby. Niestety, każdy – prędzej czy później – musi się zmierzyć z tym niełatwym zadaniem. I choć w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, co i jak należy zorganizować, warto znaleźć dobry dom pogrzebowy, który pomoże nam przebrnąć przez te wszystkie trudności.
Organizacja pogrzebu – pierwsze kroki
Na ogół śmierć osoby bliskiej spotyka nas w dwóch miejscach – w domu bądź w szpitalu. W kwestii organizacji pochówku ma to o tyle znaczenie, że wpływa na to, co należy zrobić w pierwszej kolejności. Jeśli przyjdzie nam zmierzyć się z tym, że ktoś bliski umiera w domu, to na samym początku konieczne będzie wezwanie pogotowia. Lekarz, który przyjedzie, musi stwierdzić zgon. Jeżeli do zgonu dojdzie w szpitalu, tę procedurę wykona lekarz, który jest już tam obecny. Na tej podstawie otrzymujemy kartę zgonu, z którą należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. W ten sposób otrzymujemy akt zgonu, który jest podstawą do tego, żeby zacząć organizację całej uroczystości pożegnalnej.
Pogrzeb – jakie dokumenty są potrzebne?
Poza wspomnianymi już kartą zgonu i aktem zgonu potrzebny jest dowód osobisty osoby, która zajmuje się organizacją pochówku. Dom pogrzebowy może poprosić także o akt urodzenia bądź akt małżeństwa, które potwierdzą pokrewieństwo z osobą zmarłą. To oczywiście nie będzie miało zastosowania, jeśli osoba zmarła nie miała rodziny, a pogrzebem zajmują się przyjaciele bądź sąsiedzi.
Wśród dodatkowych dokumentów, które mogą się okazać potrzebne, jest między innymi zaświadczenie z parafii osoby zmarłej, jeśli w planie jest organizacja pogrzebu katolickiego, jednak poza terenem parafii, do której należała. Jeśli wolą rodziny osoby zmarłej jest pochowanie jej w już istniejącym grobie, należy dodatkowo złożyć podanie o dochowanie. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w związku z organizacją pogrzebu wiąże się wiele formalności, to tak naprawdę proces ten jest prosty do przejścia pod względem proceduralnym. Na dodatek obsługa domu pogrzebowego pomaga na każdym etapie przygotowań do pochówku.
Należy jednak pamiętać, że już po zakończeniu wszystkich uroczystości konieczne będzie podanie informacji o śmierci bliskiej osoby w różnych instytucjach, na przykład w banku, u ubezpieczyciela, w spółdzielni, u operatora telefonii komórkowej, jeśli była związana z tego typu podmiotami jakąś umową.
Dodatkowe formalności związane z pogrzebem
W związku z organizacją pogrzebu należy także pamiętać o kwestiach finansowych. Bliscy osoby zmarłej mogą się ubiegać o zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek ten wynosi cztery tysiące złotych. Procedura otrzymania tej kwoty nie jest skomplikowana. Jednak, jeśli tylko jest taka potrzeba, wniosek o zasiłek można wypełnić w zakładzie pogrzebowym. Wszelkimi formalnościami zajmą się pracownicy domu pogrzebowego, w imieniu osoby organizującej pogrzeb. Ubiegać się o zasiłek mogą emeryci, renciści, osoby ubezpieczone i osoby pobierające zasiłki, na przykład chorobowe czy macierzyńskie. Dodatkową możliwością jest opcja kredytowania kosztów organizacji pogrzebu, jeśli osobie, która jest za to odpowiedzialna, łatwiej będzie rozłożyć płatność na raty. W tej sytuacji potrzebna będzie na przykład legitymacja emeryta bądź rencisty lub ostatni odcinek renty czy emerytury.
Fachowa pomoc przy organizacji pogrzebu w Warszawie – skorzystaj z usług polecanego domu pogrzebowego
Dobry dom pogrzebowy to taki, który pomoże na każdym etapie przygotowania pochówku bliskiej osoby. Podpowie, jak poradzić sobie ze wszystkimi formalnościami oraz będzie wspierać przy wyborze oprawy całej uroczystości. Zaprezentuje tradycyjne rozwiązania, jak i te nieco bardziej nowoczesne, jak na przykład e-klepsydra. To elektroniczna forma nekrologu, za pomocą której można poinformować rodzinę i znajomych o terminie i miejscu pogrzebu. Wszystko z uwzględnieniem życzeń osób organizujących ostatnie pożegnanie.
Źródło: Elizjum – pogrzeb