Instalacja oraz wdrożenie systemu inteligentnego domu to proces, w ramach którego konieczne jest wykonanie dokładnej analizy specyfiki budynku, a także potrzeb użytkowników końcowych.
Do tego dochodzą czynności montażowe, wymagające często ścisłej współpracy ekip remontowych na etapie budowy domu – płytkarzy, murarzy, hydraulików, elektryków etc. Wszystko po to, aby uniknąć nieprzewidzianych komplikacji. Oczywiście zdecydować można się również na system bezprzewodowy. Choć jego montaż okaże się mniej kłopotliwy, również wymusi na instalatorach dokładne planowanie wszystkich czynności.
Rozwiązania Smart Home umożliwiają połączenie wszystkich instalacji i urządzeń w jednym systemie, pozwalającym na zdalną konfigurację oraz realizację automatyki domowej. Dzięki temu, mnóstwo czynności będzie wykonywanych bez naszego udziału. Wszystko to zapewnia ogromną wygodę, ale również możliwość oszczędzenia energii, a także zwiększenia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.
Co najważniejsze, zestawy inteligentnego domu mogą zostać zainstalowane nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach, biurach, szkołach, hotelach i w wielu innych miejscach. Nie muszą być to budynki będące na etapie budowy. Dzięki rozwiązaniom bezprzewodowym, system inteligentnego domu założymy bez konieczności kucia ścian! Jak to zrobić? Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze kroki.
Wybór rodzaju systemu
Jak już wspominaliśmy, cała operacja może zostać przeprowadzona na dwa różne sposoby. W przypadku dopiero budowanych domów, warto skorzystać z systemów przewodowych. Instalacje oraz urządzenia łączone są przy pomocy tak zwanego przewodu magistralnego, który należy poprowadzić w sposób równoległy do powstającej instalacji elektrycznej.
Każdy element zostaje więc zintegrowany z jednostką centralną. To warunek konieczny do poprawnego działania poszczególnych modułów sterujących, które komunikują się właśnie po tej magistrali. Odpowiadają one za poszczególne funkcje oraz procesy – oświetlenie, ogrzewanie, systemy przeciwwłamaniowe etc. Sterowanie odbywać się będzie natomiast za pośrednictwem panelu lub tabletu, który zamontujemy na przykład na ścianie.
Rozwiązaniem dla już powstałych budynków jest bezprzewodowy system inteligentnego domu, w ramach którego poszczególne elementy komunikują się ze sobą drogą radiową. W tym przypadku wszystkie elementy sterujące montujemy w puszkach podtynkowych lub odbiornikach. Moduły są zasilane napięciem sieciowym lub bateryjnie. Drugie rozwiązanie eliminuje konieczność doprowadzenia przewodów zasilających.
Które rozwiązanie okaże się lepszym wyborem? W przypadku systemu przewodowego jesteśmy pewni, że będzie on w pełni odporny na zakłócenia komunikacji. Wszystko idzie „po kablu”, dlatego jego praca okaże się bardzo stabilna. Wymaga to jednak większych nakładów pracy i kosztów związanych z instalacją.
W budynkach już powstałych montaż systemu przewodowego wymaga kucia ścian, toteż lepszym wyborem wydaje się zestaw bezprzewodowy. Za same urządzenia zapłacimy więcej, jednak jego instalacja okaże się szybsza, czystsza i tańsza. Na wydajną pracę możemy natomiast liczyć wówczas, gdy wybierzemy odpowiedniego producenta automatyki domowej.
Warto podkreślić, że zarówno system przewodowy, jak i bezprzewodowy umożliwia stworzenie tak zwanej instalacji wielopanelowej, w ramach której montowanych jest kilka panelów sterowania łączących się ze sobą poprzez sieć LAN (system przewodowy) lub kilka tabletów (system bezprzewodowy).
Elementy inteligentnego domu
Wpływ na cenę oraz sposób wykonania systemu Smart Home ma oczywiście wielkość domu, mieszkania lub innej przestrzeni, a także poziom jego zaawansowania. W zależności od indywidualnych potrzeb, skorzystać możemy z:
- czujników – będą to czujniki ruchu, temperatury, gazu i dymu. Ich obecność jest kluczowa, jeśli zależy nam na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i komfortu. System zintegruje ich pracę, dzięki czemu będziemy mogli je odpowiednio skonfigurować, a także mieć podgląd ich statusów. Czujniki okażą się również przydatne na co dzień, na przykład do uruchamiania światła, zraszaczy lub bram w konkretnych sytuacjach,
- inteligentnego oświetlenia – lampy zostaną połączone w systemie, co pozwoli na dostosowanie ich działania do oczekiwań inwestora. Wpłynie to nie tylko na komfort (np. możliwość tworzenia specyficznego klimatu), ale również na oszczędność energii,
- inteligentnego ogrzewania – kolejny sposób na zmniejszenie rachunków,
- kamer IP – dzięki systemowi inteligentnego domu, możemy mieć dostęp do podglądu obrazu z zainstalowanych kamer,
- urządzeń RTV i AGD – zdalne sterowanie nagłośnieniem, telewizorem, ekspresem przelewowym (oczywiście wcześniej trzeba wsypać do niego kawę).
Należy przy tym pamiętać, że system inteligentnego domu odpowiada za połączenie instalacji oraz urządzeń dostępnych w domu. Ważne jest więc to, aby dobrać takie rozwiązania, które zapewnią stabilne, bezawaryjne działanie oraz dostęp do wielu funkcji. Dzięki temu całość będzie odpowiadać indywidualnym potrzebom domowników.
Warto w tym miejscu wspomnieć o systemach, których architektura ma charakter rozproszony – w przypadku awarii jednostki centralnej mogą one pracować autonomicznie, zachowując przynajmniej podstawową funkcjonalność systemu. To ogromna przewaga tych systemów nad systemami opartymi o architekturę scentralizowaną, a także tymi, które pracują z wykorzystaniem usługi cloud.
Źródło: F&Home