Firmy zainteresowane posiadaniem nowoczesnych kompresorów przemysłowych często poszukują informacji na temat tego, na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę nabywając sprężarki. Kluczową rolę pełni dostosowanie sprężarki do potrzeb produkcji oraz wybór sprzętu generującego niskie koszty eksploatacyjne.
Kluczowe kryterium w podjęciu decyzji o zakupie kompresora przemysłowego
Pierwszym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki jest to, do jakich celów będzie wykorzystywany dany model kompresora przemysłowego. Firmy wykazujące duże zapotrzebowanie na ilość sprężonego powietrza mogą wybrać kompresory przemysłowe Strong z wydajnymi w działaniu silnikami z magnesami trwałymi w klasie IE 4 o mocach 7,5 – 250 kW. Z kolei w zakładach przemysłowych, gdzie ilość sprężonego powietrza kształtuje się dynamicznie polecane są kompresory o zmiennej wydajności. Jednym z nich może być sprężarka zmiennoobrotowa KME VSD, wyposażona w przetwornik częstotliwości współpracujący z elektronicznym systemem regulacji prędkości obrotowej silnika i bloku sprężającego.
Znaczenie przy wyborze kompresorów przemysłowych ma także wytwarzane ciśnienie. Moc kompresora może zapewnić wydajne działanie i bezawaryjne, sprawne wytwarzanie sprężonego powietrza lub też całkowicie uniemożliwić realizację wybranych cyklów produkcyjnych. Ciśnienie kompresora ma także duże znaczenie w branży warsztatowej. Warunkuje ono efektywność wykonywania działań i pomaga w wielu czynnościach dotyczących mechaniki pojazdowej. Dlatego też warto wybierać sprężarki śrubowe Compack o wartościach ciśnienia do 13 bar, które sprawdzą się w profesjonalnych pracach warsztatowych. W tym segmencie istnieje wybór pomiędzy sprężarkami wolnostojącymi lub mobilnymi, opcjonalnie wyposażonymi w osuszacze i posadowionymi na zbiornikach.
Na jakie aspekty zwrócić uwagę przy zakupie sprężarek?
Przed zakupem wybranego modelu kompresora przemysłowego, należy dokładnie przeanalizować wydajność tego urządzenia. Jest to kluczowy element, który znacząco wpływa na jakość i efektywność pracy całego przedsiębiorstwa, wykorzystującego to medium do swojego codziennego funkcjonowania. Wydajne sprężarki AG Kompressoren nie zwiększają ryzyka nadmiernego zużycia energii elektrycznej i są relatywnie tanie w serwisowaniu. Można tutaj polecić kompresory przemysłowe Smart, Focus, KME-B, KME-C lub też Storm i Strong. Urządzenia te zostały zaprojektowane przy użyciu najnowocześniejszej, a jednocześnie sprawdzonej technologii. Dzięki temu są one nie tylko energooszczędne, ale przede wszystkim nie powodują degradacji środowiska naturalnego. Ich niezawodne, wbudowane panele sterujące, umożliwiają monitorowanie wydajności na każdym etapie działania, co pozytywnie wpływa na codzienną pracę i eliminuje problem braku kontroli. Wydajne w działaniu kompresory przemysłowe Strong lub Focus są kompatybilne z innymi urządzeniami przeznaczonymi do wytwarzania sprężonego powietrza.
Mobilna, zabudowana w kontenerach czy stacjonarna sprężarka – wady i zalety tych rozwiązań
Przed podjęciem decyzji o zakupie sprężarki warto zastanowić się, czy wybrać sprzęt mobilny czy stacjonarny. Wszystko zależy od profilu działalności, a także warunków lokalowych. Firmy, które dysponują odpowiednią ilością miejsca na stworzenie kompletnej instalacji sprężonego powietrza, mogą zdecydować się na sprężarki stacjonarne.
Przedsiębiorstwa, które nie posiadają wolnej przestrzeni do budowy sprężarkowni lub wykorzystują sprężone powietrze w różnych lokalizacjach mogą zdecydować się na kompresory przemysłowe zabudowane w kontenerach lub sprężarki mobilne, wyposażone w kółka służące do ich transportowania. Kompresory mobilne i sprężarki zabudowane w kontenerach są równie niezawodne, wytrzymałe i wydajne, co urządzenia stacjonarne. Kompresory przemysłowe kontenerowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem firm także z tego powodu, że zawierają kompletne wyposażenie tj. okablowanie, orurowanie, a także wszystkie potrzebne podzespoły i instalacje warunkujące sprawne działanie. To sprawia, że dostarczona sprężarkownia funkcjonuje na zasadzie plug&play – wystarczy ją podłączyć do systemu produkcyjnego, aby od razu zapewniała sprężony gaz o odpowiednich parametrach.
Z kolei sprężarki mobilne z podstawą na kółkach mogą być przemieszczane w dowolnie wybrane miejsce. Sprawdza się to szczególnie w takich miejscach, jak małe i średnie zakłady lakiernicze, warsztaty samochodowe itp., gdzie sprzęt stacjonarny nie ma praktycznego zastosowania.
Podjęcie decyzji o nabyciu nowej sprężarki powinno być poprzedzone dokładną analizą indywidualnych potrzeb i profilu prowadzonej działalności. Tylko wówczas można wybrać odpowiednie urządzenie, które w 100% spełni swoje zadanie.