W obecnych czasach informacja stała się jednym z najbardziej pożądanych towarów, dlatego należy dbać o bezpieczeństwo danych, aby nie wpadły w niepowołane ręce. Zbieranie i przetwarzanie danych jest zjawiskiem w zupełności powszechnym w każdej firmie zatrudniającej osoby oraz posiadającej pewną pulę klientów. Dane pod postacią dokumentów regulują szereg kwestii wewnątrz przedsiębiorstw, a także pomiędzy firmą a jej kontrahentami. Choć dokumentacja papierowa wciąż pozostaje najczęściej stosowanym nośnikiem danych w polskich firmach, to wzmożona informatyzacja i postęp technologiczny wymusiły przechowywanie i przetwarzanie dokumentów w formie elektronicznej – plików zapisanych na dyskach twardych komputerów. O ile z niszczeniem dokumentów w formie papierowej nie ma większych problemów, o tyle prawidłowe niszczenie nośników danych nie należy już do rzeczy łatwych. Nie wystarczy usunięcie plików z dysku, aby te zniknęły na trwałe. Szereg firm trudni się odzyskiwaniem usuniętych danych lub danych znajdujących się na niesprawnych albo uszkodzonych nośnikach. Przy pomocy odpowiedniego oprogramowania nawet średniozaawansowana technologicznie osoba może poznać tajne i poufne informacje Twojego przedsiębiorstwa. Nośniki należy zatem bezpowrotnie zniszczyć.
Współczesne metody niszczenia dysków twardych
Istnieje szereg profesjonalnych i skutecznych metod pozwalających na osiągnięcie celu, jakim jest całkowite pozbycie się danych z dysku. Sposoby można podzielić na programowe, pozwalające na usuwanie danych za pomocą oprogramowania komputerowego lub metody sprzętowe, polegające na fizycznym zniszczeniu nośnika. Każdy ze sposobów ma swoje mocne i słabe strony, prześledźmy najpopularniejsze z nich:
Nadpisywanie danych
Polega na wielokrotnym nadpisywaniu i kasowaniu danych za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Sposób ten jest czasochłonny i nie gwarantuje pełnej skuteczności, ale za to po zniszczeniu danych możliwe jest dalsze użytkowanie dysku.
Demagnetyzacja
Metoda polega na wytworzeniu silnego pola elektromagnetycznego, które jest w stanie usunąć dane z talerzy dysku. Demagnetyzacja należy do skutecznych metod, niestety jest pracochłonna, gdyż wymaga rozkręcenia nośnika, co dodatkowo wydłuża czas niszczenia. Dysk poddany demagnetyzacji musi być także całkowicie sprawny.
Spalanie dysków
Metody termiczne polegają na doprowadzeniu nośnika danych do temperatury topnienia podstawy lub do temperatury w której ferromagnetyk straci swoje właściwości magnetyczne. Jest to osiągalne chociażby w piecach hutniczych. Metoda jest szybka i wydajna, jednakże nie wpisuje się w ramy ochrony środowiska.
Metoda chemiczna
Obecnie uznawana jest za najskuteczniejszy sposób niszczenia dysków twardych. Polega na zanurzeniu dysku w roztworze chemicznym, dzięki czemu ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu. Produkty pozostałe na skutek rozkładu można zneutralizować lub przetworzyć w kolejnych procesach chemicznych. Niestety z uwagi na wymagany sprzęt i warunki w jakich powinno odbywać się rozpuszczanie metoda ta należy nie tylko do drogich, ale i do czasochłonnych opcji.
Metoda mechaniczna
Niszczenie dysków twardych odbywa się pomocą profesjonalnych urządzeń, które najpierw rozczłonkowują urządzenia na małe fragmenty, a następnie wielokrotnie je zgniatają i deformują. Przetworzone w ten sposób odpady można poddać recyklingowi i wykorzystać do budowy innych sprzętów. Jest to jedyny sposób, który zatwierdziła obowiązująca norma DIN 66399, która ściśle określa sposoby niszczenia nośników danych oraz parametry ścinków powstałych w procesie destrukcji. Metoda jest skuteczna, wydajna i relatywnie tania, jeśli skorzystamy z usług firmy profesjonalnie niszczącej dokumentację i nośniki danych, która na swoim wyposażeniu posiada niszczarkę przemysłową (zakup własnej prasy to raczej droga inwestycja). Firmy z branży niszczenia dokumentów niejednokrotnie posiadają pełną gamę usług, dotyczącą niszczenia nośników informacji innych niż papier – co więcej robią to w sposób całkowicie bezpieczny, zgodny z prawem i RODO.
Źródło: Essi – niszczenie dokumentów