Techniki stosowane w masażu klasycznym pleców polegają na głaskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, oklepywaniu i wibracji. Podczas zastosowania masażu klasycznego warto zwrócić na uwagę na okolice ciała, które są szczególnie narażone na nadmierne napięcie mięśniowe i wymagają odpowiedniego rozmasowania.
Masaż Warszawa – poddaj się klasycznemu masażowi pleców
Masaż klasyczny pleców przeprowadza się w pozycji leżącej, na brzuchu. Kończyny górne są ułożone wzdłuż ciała, głowa powinna znajdować się na boku. Zabieg rozpoczyna się od masowania przeciwnej strony grzbietu, a potem przejścia na drugą stronę pacjenta. Masaż polega na pracy na jednej i drugiej połowie pleców. W czasie zabiegu można przechodzić na drugą stronę, stosując poszczególne techniki masowania odbywające się w pasmach podłużnych, co oznacza, że osoba wykonująca zabieg przychodzi z dołu do góry, czyli od pośladka do barku oraz w pasmach mięśni poprzecznych – od kręgosłupa do linii pachowej środkowej.
Najpopularniejszymi technikami stosowanymi w czasie masażu klasycznego są: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, jak również wibracja. Szczególną uwagę należy zwrócić na okolice łopatek, czyli tak zwany mięsień podłopatkowy oraz wał mięśnia czworobocznego.
Tajski masaż klasyczny
Masażysta w trakcie wykonywania masażu klasycznego powinien posługiwać się odpowiednimi technikami, jak również siłą nacisku. Dobrze dobrane i rozłożone w czasie techniki wpływają na pobudzenie odpowiednich partii mięśni oraz rozluźnienie tych najbardziej napiętych. Głaskanie podłużne wykonuje się całymi powierzchniami dłoni, od pośladka do barku. Robi się to w kilku pasmach. Głaskanie należy przeprowadzać równocześnie dwoma rękami albo naprzemiennie, raz jedną, raz drugą, pasmo obok pasma. Głaskanie podłużne polega na ruchach ciągłych, nieprzerwanych, długich. Z zasady mają one na celu przygotowanie okolic pleców do wykonywania dalszych etapów zabiegu, jakim jest masaż klasyczny tej okolicy. W dalszej części przechodzi się do głaskania poprzecznego, gdzie wykonuje się ruchy całymi powierzchniami dłoni od kręgosłupa do linii pachowej środkowej. Głaskanie rozpoczyna się na dolnym odcinku lędźwiowym grzbietu i przesuwa się pasmo po paśmie w górę, od pośladka aż do barku. Po tym wstępnym etapie następuje rozcieranie podłużne i poprzeczne. Pierwsze z nich wykonuje się w formie ruchów okrężnych, opuszkami palców obu rąk, od pośladka aż do barku. Obie ręce kładzie się obok siebie i jedna z nich robi ruchy okrężne w prawą, a druga w lewą stronę.
Techniki rozcierania, ugniatania i oklepywania w tajskim masażu klasycznym
Technikę rozcierania w masażu klasycznym przeprowadza się dwoma rękami równocześnie lub naprzemiennie. Rozcieranie poprzeczne pleców wykonywane jest w formie ruchów okrężnych opuszkami palców od kręgosłupa do linii pachowej środkowej. Rozcieranie przeprowadza się pasmo po paśmie, przesuwając się od pośladków w kierunku barku. Po tym czasie następuje ugniatanie podłużne i poprzeczne, a także rolowanie podłużne i poprzeczne.
Ugniatanie polega na wykonywaniu ruchu szczypcowego oburącz, równocześnie lub naprzemiennie. Ruch ten jest prowadzony pasmo po paśmie, od pośladka do barku oraz od kręgosłupa do linii pachowej. Rolowanie, czyli inaczej zwijanie, zawijanie lub myszka, jest odmianą ugniatania, polega na chwytaniu fałdu skóry i przesuwaniu go od pośladka do barku.
Zwieńczeniem masażu klasycznego jest oklepywanie, wibracja labilna oraz chwyt podłopatkowy. Oklepuje się górną i środkową część grzbietu do okolicy nerek. Na zakończenie masażu stosuje się chwyt podłopatkowy zapożyczony z masażu segmentarnego. Po wyjściu pod łopatkę opuszkami palców, wykonuje się rozcieranie oraz wibrację.
Wykorzystanie technik masażu klasycznego pleców pozwala na osiągnięcie doskonałych rezultatów zabiegu oraz wpływa na dobre samopoczucie i stan zdrowia pacjenta. Techniki masażu klasycznego pleców pomagają także obniżyć napięcie mięśniowe i pozbyć się nadmiaru stresu mięśniowego.
Źródło: ThaiSun – masaż Warszawa