Kolejny szczyt klimatyczny za nami. A na nim po raz kolejny omawiano potrzebę zmian, które pozwolą zahamować gwałtownie postępujące zmiany klimatu. Głowy państw całego świata zastanawiają się, jak pomóc naszej planecie. My natomiast powinniśmy pamiętać, że warto dołożyć swoją cegiełkę do ratowania klimatu. Dobrym sposobem jest zmiana tak zwanych kopciuchów na bardziej ekologiczne metody ogrzewania. Panele fotowoltaiczne są dość drogim rozwiązaniem i nie na każdej działce można je zamontować. Jednak rozwiązaniem dostępnym dla każdego, a co ważniejsze niezwykle ekologicznym, jest ogrzewanie domu propanem.
Najbardziej ekologiczne formy ogrzewania – propan
Obecnie wciąż jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania jest stosowanie pieców na węgiel kamienny, czyli tak zwanych kopciuchów. Niestety spalanie węgla kamiennego wytwarza wiele szkodliwych pyłów, które zostają zawieszone w powietrzu i tworzą smog. Dlatego tak zalecane jest rezygnowanie z tego typu metod ogrzewania domów, które nadmiernie obciążają środowisko. Na liście najbardziej ekologicznych form ogrzewania na pierwszym miejscu znajdują się panele fotowoltaiczne. Niestety korzystanie z energii słonecznej ma również swoje ograniczenia. Panele zajmują dużo miejsca, a energia pozyskana w ten sposób najczęściej nie wystarczy do całkowitego zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego. Ze względu na klimat, w jakim zamieszkujemy, ilość słońca zimą w stosunku do potrzeb energetycznych, jest zbyt mała. Na drugim miejscu, jako jedna z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania jest ogrzewanie gazem propan. Jest to metoda ekologiczna, ekonomiczna, a ponadto wygodna i dlatego też z każdym rokiem zyskuje kolejnych zadowolonych użytkowników.
Gaz propan jako ekologiczne paliwo opałowe
Gaz propan swoje ekologiczne właściwości zawdzięcza przede wszystkim niebywałej czystości chemicznej. W swoim składzie nie posiada absolutnie żadnych węglowodorów aromatycznych, a w efekcie spalania nie powstają gazy niskiej emisji, które tak silnie zanieczyszczają powietrze. Dodatkowo pozyskiwanie gazu propan nie jest osobnym procesem, który również mógłby zagrażać środowisku. Uzyskiwany jest on jako produkt uboczny rafinacji ropy naftowej, a więc można powiedzieć, że powstaje niemal mimochodem. Nie tylko proces spalania i pozyskiwania gazu jest bezpieczny dla środowiska. Także jego przechowywanie nie wywiera żadnego negatywnego wpływu, tak na powietrze, jak i na glebę czy wody gruntowe. Gaz składowany jest w specjalnie do tego celu dostosowanych zbiornikach zlokalizowanych na terenie posesji. Dzięki restrykcyjnym przepisom budowy i konstrukcji zbiorników na gaz, ryzyko jakiegokolwiek wycieku jest absolutnie wykluczone. Niezależnie od tego czy gaz propan jest przechowywany w zbiorniku naziemnym, czy też podziemnym, są one tak samo bezpieczne.
Kotły kondensacyjne na rzecz ekologii
Kotły kondensacyjne są kupowane głównie ze względu na aspekt ekonomiczny. Dzięki zastosowaniu kondensacji zmniejszają się koszty ogrzewania. Jednak warto wiedzieć, że kotły kondensacyjne na gaz to również korzyść dla środowiska. Zacznijmy jednak od początku, czyli od tego, czym jest kondensacja.
Kondensacja to zjawisko skraplania pary wodnej. Takie proste, a jakże skuteczne w przypadku skraplania pary wodnej będącej efektem ubocznym spalania gazu propan. Dzięki takiemu zabiegowi, po pierwsze – zmniejsza się temperatura spalin, a po drugie – ciepło odzyskane z gorącej pary wodnej zostaje skierowane do wnętrza pieca, dzięki czemu można znacząco zmniejszyć zużycie gazu do ogrzewania domu.
Stosując kotły kondensacyjne otrzymujemy spaliny całkowicie ekologiczne. Brzmi jak coś niemożliwego, jednak tak jest w istocie. Jako efekt uboczny spalania gazu propan powstają niewielkie ilości dwutlenku węgla oraz czysta woda, która zostaje odprowadzona do kanalizacji. Ilość dwutlenku węgla powstająca w wyniku spalania gazu propan jest o 20% mniejsza, niż w procesie spalania oleju opałowego i o 50% mniejsza, niż przy spalaniu węgla kamiennego. Dlatego też z jego neutralizacją bardzo szybko poradzą sobie nawet okoliczne skwery czy parki. Wybór gazu propan do ogrzewania domu jest więc najbardziej ekologicznym rozwiązaniem, jakie możemy sobie wymarzyć.
Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego