Urazy i stłuczenia stawów przytrafiają się nie tylko sportowcom. Bywa, że z pozoru niegroźny ruch lub uraz okazuje się bardzo poważny w skutkach. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia oraz zauważenia jakichkolwiek objawów, warto zgłosić się na badania diagnostyczne. Opuchnięty nadgarstek jest doskonałym przykładem wyraźnego wskazania do wykonania badania USG nadgarstka. Procedura ta pozwala szybko i bezboleśnie wykryć przyczynę dolegliwości. Wyjaśniamy, na czym polega USG nadgarstka i jakie schorzenia pomaga zdiagnozować.
Dlaczego warto wykonać USG nadgarstka przy opuchnięciu stawu?
Ultradźwięki to technika obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów i tkanek w ciele. Ultradźwięki są często wykorzystywane do diagnozowania różnych chorób, takich jak zapalenie ścięgien, złamania i kamienie żółciowe.
USG może pomóc zdiagnozować przyczynę bólu nadgarstka poprzez badanie stawu nadgarstka i otaczających tkanek. Ból nadgarstka może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, takimi jak zapalenie stawów, skręcenia, złamania, zwyrodnienia lub zespół cieśni nadgarstka. Jeśli nie jest jasne, co powoduje ból, lekarze mogą zalecić USG nadgarstka w celu ustalenia przyczyny bólu. Głowicę ultradźwiękową umieszcza się na skórze pokrywającej staw nadgarstka, a obrazy są generowane w czasie rzeczywistym na ekranie komputera.
Wskazania do wykonania badania USG nadgarstka
Różne objawy mogą wskazywać na problemy zdrowotne związane ze stawem nadgarstka. Warto wiedzieć, na które z nich wskazuje badanie USG nadgarstka. Główną i najważniejszą rzeczą jest niewątpliwie ból w okolicy wspomnianego stawu. Oczywiście jednorazowy ból nie jest powodem do zmartwień, a taki przypadek można łatwo wytłumaczyć chwilowym przeciążeniem lub innym czynnikiem. Jeśli jednak ból jest stały lub powtarza się, można założyć, że nadgarstek wymaga diagnostyki w postaci badania USG.
Innym schorzeniem, które sugeruje badanie ultrasonograficzne nadgarstka jest osłabienie, drętwienie, mrowienie, a w niektórych przypadkach nawet sztywność dłoni, która uniemożliwia wszelkie ruchy stawu nadgarstkowego. Ból jest również często związany z urazami nadgarstka. Jednak ból nie zawsze musi towarzyszyć urazom. W takim razie nie należy czekać na poważniejsze komplikacje i jak najszybciej po zdarzeniu udać się na USG nadgarstka. Ultrasonograf jest również idealny do monitorowania postępów leczenia skręceń, złamań i skręceń oraz zespołu cieśni nadgarstka. Lekarz wykonujący badanie ultrasonograficzne stawu nadgarstkowego może sprawdzić, czy wszystkie części stawu goją się prawidłowo i czy konieczna jest modyfikacja leczenia.
Współczesny siedzący tryb życia również nie jest łaskawy dla nadgarstków. Długie godziny przy komputerze mogą poważnie nadwyrężyć staw nadgarstka. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, warto pamiętać, że współcześnie pracownicy biurowi są najczęstszymi pacjentami z zespołem cieśni nadgarstka. Objawy to głównie ból, ale także drętwienie i mrowienie w dłoniach, które z czasem nasilają się.
Jak przebiega badanie USG nadgarstka?
Badanie ultrasonograficzne jest bardzo wygodne dla pacjenta i całkowicie bezpieczne. Można to zrobić w dowolnym momencie bez wcześniejszego przygotowania. Działa na dzieci i dorosłych w każdym wieku. Dlatego tak często jest polecane przez lekarzy i fizjoterapeutów.
Badanie ultrasonograficzne nadgarstka można wykonać zarówno statycznie, jak i w ruchu. W niektórych chorobach jest to ważne dla postawienia prawidłowej diagnozy. Podczas badania ultrasonograficznego stawu nadgarstka lekarz ocenia ścięgna więzadła, kanał nadgarstka oraz powierzchnie kostno-stawowe. Obraz wyświetlany jest na ekranie monitora w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wyniki są dostępne od razu po badaniu.