Podczas opadów substancje ropopochodne mogą przedostawać się wraz z wodą deszczową do wód powierzchniowych i systemów kanalizacyjnych, prowadząc do ich zanieczyszczenia. Żeby temu zaradzić, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wprowadziło obowiązek oczyszczania deszczówki ze szkodliwych związków organicznych. Kiedy i kogo on obowiązuje? Jaką rolę odgrywają w tym procesie separatory substancji ropopochodnych? Czym są i kiedy się je stosuje?
Obowiązek oczyszczania wody deszczowej z substancji ropopochodnych – jakich obszarów dotyczy?
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz […] (Dz. U. 2019 poz. 1311) wprowadziło ustawowy obowiązek oczyszczania deszczówki z substancji ropopochodnych. Wraz z wodami opadowymi mogą one bowiem przedostawać się do wód powierzchniowych i systemów kanalizacyjnych, stwarzając zagrożenie dla środowiska naturalnego, ludzi oraz mienia.
Deszczówkę trzeba oczyszczać na utwardzonych obszarach, które są zagrożone wyciekami substancji ropopochodnych, jeśli stężenie szkodliwych związków przekracza 15 mg/l. Do takich obszarów zalicza się m.in.:
- parkingi zewnętrzne i garaże wielostanowiskowe,
- stacje benzynowe i bazy paliwowe,
- warsztaty i myjnie samochodowe,
- lotniska i porty,
- obiekty sportowe,
- obszary oddane do ruchu drogowego,
- tereny zakładów przemysłowych, centrów logistycznych i hal magazynowych,
- zajezdnie autobusowe,
- infrastruktura kolejowa.
Mówiąc w skrócie: jest to konieczne wszędzie tam, gdzie na dużych, utwardzonych powierzchniach dochodzi nawet do niewielkich wycieków oleju napędowego lub innych związków organicznych, które pochodzą z wykorzystania i przerobu ropy naftowej. Ma to uchronić wody powierzchniowe i systemy kanalizacyjne przed degradacją.
Separatory substancji ropopochodnych – czym są? Kiedy się je stosuje? Jak działają?
Separatory substancji ropopochodnych to urządzenia niezbędne w przypadku większości instytucji i firm dysponujących terenami utwardzonymi, po których poruszają się pojazdy oraz maszyny robocze. Jak wspomniano, na obszarach tego typu dochodzi bowiem do niekontrolowanych wycieków substancji ropopochodnych, które wraz z wodą deszczową mogą przedostawać się do systemów kanalizacyjnych lub środowiska, stwarzając ryzyko ich dewastacji. Zastosowanie separatorów pozwala tego uniknąć. W jaki sposób?
Dzięki specjalnej konstrukcji opierającej się na zastosowaniu systemów przepływowych separatory oddzielają lżejsze i cięższe związki organiczne od wody. Najczęściej w pierwszej kolejności ścieki trafiają do osadnika, gdzie ropopochodna zawiesina gromadzi się i opada na dno. Następnie ścieki przepływają do komory separacyjnej, gdzie odbywa się główny proces ich oczyszczania.
Separatory substancji ropopochodnych – najważniejsze rodzaje
Na rynku dostępne są różne separatory substancji ropopochodnych. Biorąc pod uwagę rodzaj wkładu, wyróżnić można:
- separatory lamelowe – stosuje się je w przypadku większych zlewni, np. gdy wody są odprowadzane z terenu dużego parkingu,
- separatory koalescencyjne – wykorzystuje się je na terenie mniejszych zlewni lub na obszarach, gdzie stężenie szkodliwych substancji jest niskie,
To, jaki model separatora zostanie użyty, zależy też od miejsca jego planowanego posadowienia. Jeśli mają to być obszary zielone, wówczas zazwyczaj stosuje się urządzenia wykonane z tworzyw sztucznych. Jeżeli natomiast jest to teren najazdowy (czyli taki, po którym poruszają się pojazdy), wtedy wykorzystuje się separatory betonowe lub z tworzyw sztucznych, jednak wyposażone w dodatkową płytę betonową.
Substancje ropopochodne spływające z terenów utwardzonych do wód powierzchniowych i systemów kanalizacyjnych mogą stwarzać zagrożenie dla środowiska, ludzi i mienia. Żeby temu przeciwdziałać, stosuje się separatory substancji ropopochodnych. Ich dobór warto powierzyć specjalistom ds. konsultingu środowiskowego. Wówczas ma się pewność, że urządzenie będzie dopasowane do występujących na danym terenie warunków i składu ścieków.